Body

Skip links

Sanatın Çocuk Gelişiminde Önemi

Çocukların erken yaşlardan itibaren sağlıklı bir gelişim yaşaması için sanatla içli dışlı olması bilinen bir gerçektir. Bu dönemde hem ruhsal hem de yaratıcılık açısından sağlıklı bir noktaya ulaşmak adına çocukları zevkli sanatsal aktivitelere yönlendirmek gerekir. Dolayısıyla sanatın çocuk gelişiminde önemi her zaman göz önünde bulundurulmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Peki, sanatın çocuk gelişimine faydaları dendiğinde aklımıza neler gelir? Sanat, çocuk gelişimi için neden bu kadar önemli? Gelin, bu sorulara yanıt bulalım.

Sanatın Çocuk Gelişimi Üzerinde Etkileri

Çocuk gelişimi, bir süreç olarak büyük özen ve dikkat gerektirir. Bu süreçte ebeveynlerin çocukların isteklerine uygun olarak onları sanatsal aktivitelere yöneltmesi, çocuk gelişimi üzerinde her açıdan olumlu etkiler bırakır. Söz konusu bu etkilere göz atacak olursak;

  • Akademik Başarıyı Etkiler

Yapılan çalışmalar, sanat çalışmaları ile çocukların matematik dersindeki başarısını birbiri ile ilişkilendiriyor. Ritimlere gerekli dikkati vermesi beklenen çocuklar, matematik derslerinde de konsantre konusunda sıkıntı çekmiyor.

  • Dil Becerilerini Gelişir

Sanatsal faaliyetler, beyin gelişimini doğrudan etkilediği için çocukların yeni dil öğrenme becerilerini de geliştirir. Dolayısıyla dil öğrenmekte güçlük çeken çocuklara özellikle müzik çalışmaları içeren sanat dalları tavsiye edilir.

  • Davranış Gelişimini Destekler

Sanatsal faaliyetler, çocukların davranışlarında olumlu etkiler bırakır. Kitle karşısında performans sergileyen veya bir grup insana gitar çalan bir çocukta kendine güven ve öz değer gibi duygular da gelişir. Bu da zamanla yüksek bir kendine saygı ve inam duygusunun gelişimine sebebiyet verir.

  • Yaratıcılığı Artırır

Günümüzde yaratıcı insanların her zaman daha fazla dikkat gördüğünü göz önünde bulundurursak, sanatın çocuklar üzerinde yaratıcı izler bırakması oldukça önemli bir husustur. Sanatla birlikte hayal dünyası gelişen çocuklar, sadece okul hayatında değil, iş hayatında da büyük başarılar gösterir.

Sanat Çocuk Gelişimi İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sanatın çocuk gelişimine faydaları saymakla bitmez. İster bilişsel isterse de eğlence açısından çocuklar her açıdan sanatın olumlu yönlerini günlük hayatlarında hissederler. Dolayısıyla bizler de Ege Bilim Okulları olarak mutlu çocuklar yetiştirmede sanatın önemini anlıyor ve bu yönde eğitimler veriyoruz. Birbirinden eğlenceli sanat aktiviteleri ile çocuklarınızın mutlu ve bir o kadar da hem çevresine hem de dünyaya duyarlı birer birey olmaları yönünde çalışıyoruz.

 

Yorum

Name*

Website

Comment

Ara
Mail