Body

Skip links

Sağlıklı Beslenme Evde Başlar Okulda Devam Eder

Okul döneminde çocukların gününün çoğu evden ziyade okulda geçer. Dolayısıyla evden uzakta olan çocukların besin seçimi, dış etkenlerden etkilenebilir ve zararlı yiyeceklere eğilim artabilir. Okul çağı çocuklarında beslenme, okul arkadaşları, öğretmenler ve hatta sosyal medya gibi etkenlerle şekillenebilen bir süreçtir.

Çocuklar için 6 – 12 yaş aralığı, büyümenin hızlı bir şekilde olması dolayısıyla en önemli dönemdir. Bu dönem de okul çağına denk gelir. Dolayısıyla bu dönemde sağlık beslenme çocuklar için hayati bir önem taşır.

Peki, evde uygulanan sağlıklı beslenme, okulda nasıl devam ettirilebilir? Gelin, bu konuya değinelim.

Okulda Sağlıklı Beslenme

Çocukların yeterli beslendiğinin başlıca göstergesi, büyüme ve gelişme hızıdır. Büyümenin doğru ilerleyip ilerlemediği, çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun gelen ortalama vücut ağırlığı ve boy uzunluğuna göre belirlenir. Okulda sağlıklı beslenme beraberinde pek çok pozitif getiriler getirir. Tabii ki, bunların başında çocukların okul başarısı yer alır.

Yapılan çalışmalar, çocuklara ebeveynler tarafından evde uygulanan doğru beslenme şeklinin okulda devam ettirilemediğini gösteriyor. Örneğin çocukların çoğu, ebeveyn kontrolü olmadığı için okulda zararlı abur cuburlara eğilim gösteriyor ve bu da, almaları gereken faydalı vitamin ve minerallerin önüne geçiyor

Dolayısıyla sağlıklı beslenme konusunda okulların daha büyük bir hassasiyet göstermesi gerekir. Okulda verilen bir öğünde çocuğun günlük kalori ihtiyacının üçte biri karşılanmalı ve yemekler, çocukların alması gereken karbonhidrat, yağ, protein miktarını dengeli şekilde düzenlemelidir.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenmede Okulun Önemi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evde uygulanan sağlıklı beslenme programının sürdürülebilir olması için okullara büyük bir yük düşüyor. Kartal Ege Bilim Okulları olarak bizler, ister okul öncesi isterse de ilkokul, ortaokul ve lise olsun tüm okullarımızda çocuklarınızın gelişimini en sağlıklı şekilde desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu bağlamda çocukların okul derslerinde başarısının doğru ve dengeli beslenmeden geçtiğini biliyor, okul yönetimi olarak kaliteli hizmeti ön planda tutan bir beslenme programı uyguluyoruz. Böylece hem yemekhane hem de kantin hizmetinde öğrencilerin sağlıklı beslenmesine hitap eden yiyecek ve içeceklerin bulunmasına dikkat ediyoruz.

Çocuklarınız için evde kurduğunuz dengeli beslenme programının okulda da devam etmesini istiyorsanız, okulumuza bu konuda güvenebilir ve çocuklarınızı gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.

 

 

Yorum

Name*

Website

Comment

Ara
Mail